Sa doktorom Zvonkom Dinićem, specijalistom interne medicine iz Specijalne bolnice Ribarska Banja, razgovaramo o uzrocima nastanka bolesti srca i krvnih sudova.
Kardiovaskularne bolesti i rizik od nastanka infarkta
Kardiovaskularne bolesti su vodeći uzrok smrtnosti u Evropi. Faktori rizika koji doprinose njihovom nastanku, prevashodno infarktu miokarda, su: životna dob, pol, genetski činioci, povišena vrednost holesterola i triglicerida, pušenje, izloženost hroničnom stresu, loše navike ishrane, dijabetes, gojaznost.
Osnovni uzrok većine infarkta je aterosklerotska bolest koronarne arterije koja snabdeva srčani mišić kiseonikom i hranljivim materijama. Aterosklerotska naslaga (plak), koju formiraju masnoće u zidu krvnog suda, postepeno raste i smanjuje protok krvi kroz krvni sud. Ako dođe do pucanja plaka, formira se tromb koji može iznenada i potpuno zatvoriti arteriju i uzrokovati infarkt.
Ostali uzroci infarkta miokarda
Ostali uzroci infarkta miokarda su relativno ređi, a uključuju sva stanja u kojima postoji nesrazmera u potrošnji i snabdevanju tkiva kiseonikom. Takva stanja uključuju spazam (grč) krvnog suda, tahikardiju (ubrzan rad srca), hipertireozu (pojačan rad štitaste žlezde), izrazito nizak krvni pritisak.
Od suštinskog je značaja da navedene faktore rizika smanjimo što je više moguće i da na taj način verovatnoća infarkta bude smanjena.
Homocistein i rizik od nastanka infarkta
U sklopu novih istraživanja dolazimo do homocisteina kao novog i važnog faktora rizika za bolesti srca i krvnih sudova. Homocistein je aminokiselina koja se prirodno formira u organizmu. Smatra se da je mehanizam štetnog delovanja homocisteina vezan za stvaranje LDL (lošeg) holesterola, koji se nakon toga taloži na krvnim sudovima, te stvara naslage koje izazivaju aterosklerozu. Visok nivo homocisteina utiče na zgrušavanje krvi, povećava faktore zgrušavanja i smanjuje aktivnost antikoagulanata, što može izazvati srčani ili moždani udar.
Istraživanja iz 2022. godine ukazuju da je za 10% populacije s rizikom, upravo hiperhomocisteinemija odgovorna za pojavu kardiovaskularne bolesti odgovorna upravo hiperhomocisteinemija. Odrasle osobe sa nivoom homocisteina većim od 10 μmol/l imaju 30 puta veće šanse za infarkt miokarda. Nedostatak folata, vitamina B6 i B12 podiže nivo homocisteina u krvi. Nedostatak fizičke aktivnosti, starija životna dob, pušenje i muški pol su takođe visoko opterećenje za razvoj infarkta miokarda.
Vitamini za zaštitu srca i krvnih sudova
Zbog toga je značaj folne kiseline, vitamina B6 i B12 izuzetan, kako bi se srčani mišić dodatno zaštitio i rizik od infarkta miokarda bio manji. Nabrojani vitamini kao aktivni sastojci doprinose normalnom metabolizmu homocisteina, stvaranju kolagena za normalnu funkciju krvnih sudova, štite ćelije od oksidativnog stresa, smanjuju umor i iscrpljenost.
Pored njih, za zaštitu srca i krvnih sudova je važan i vitamin D3. Vitamin D3 utiče na regulaciju krvnog pritiska, regulaciju nivoa šečera i smanjenje zapaljenskih procesa koji su odgovorni za nastanak kardiovaskularnih oboljenja.
U svakodnevnoj kliničkoj praksi imam veliki broj pacijenata koji, i pored propisane terapije po protokolu, i dalje imaju povišen kardiovaskularni rizik i neželjene događaje (srčani ili moždani udar), te je potrebno dodati suplementaciju u cilju poboljšanja terapijskog efekta lekova. Prevashodno se to odnosi na pacijente koji koriste lekove za pritisak i šećer (tiazidne diuretike, metformin), aspirin, statine.
CardioVitamin® FD3 doprinosi regulaciji nivoa homocisteina
Na tržištu je veliki broj suplemenata, ali po svom sastavu CardioVitamin® FD3 pravi bitnu razliku u odnosu na druge dostupne preparate, pre svega zbog aktivnog oblika folne kiseline 800 μg, 1000 IU vitamina D3, B6, B12 i vitamina C.
Aktivni oblik folne kiseline znatno brže doprinosi regulaciji nivoa homocisteina, deluje sinergistički sa aspirinom i statinima koji smanjuju promene na zidu krvnog suda. Vitamini B6 i B12 doprinose regulaciji nivoa homocisteina, regulaciji metabolizma i smanjenju osećaja umora i iscrpljenosti. CardioVitamin® FD3 se preporučuje pacijentima koji su u rizičnim grupama od bolesti srca i krvnih sudova, a to su gojazne osobe, pušači, pacijenti sa hipertenzijom, dislipidemijom, šećernom bolešću, metaboličkim sindromom.
CardioVitamin® FD3 svojim aktivnim sastojcima doprinosi regulaciji nivoa homocisteina, koji je faktor rizika za neželjene kardiovaskularne događaje.